Raising hell: Sådan bliver Danmarks største metal-fest bygget
På et forladt industriareal på Refshaleøen i København vokser metal-festivalen Copenhell på få uger frem af betonen.
“Vi skaber en verden fyldt med alle mulige fede indtryk. Vi laver en kulisse, hvor folk simpelthen svæver væk i fire dage.”
Morten Hansen er atmosfæreansvarlig på den danske metalfestival Copenhell, der hvert år byder mellem 35.000-40.000 metal- og rockfans velkommen til helvede på Refshaleøen i København.
Hans ansvar er at skabe den atmosfære, som festivalen er så kendt for. De omvendte kors, de vilde figurer og de skræmmende kranier.
“En af de første dage sidder jeg oppe på volden og kigger ud over pladsen, og så tænker jeg: Der, der og der. Og så kører jeg nogle ture om aftenen. Den bænk skal være der, det kan være der. For at skabe atmosfæren,” forklarer han.
Morten Hansen sørger for at holde overblikket, mens en horde af frivillige knokler med at lave grafitti, dække af med hegn, bygge nye store landmarks.
“Det er alle sådan nogle ting, som er med til understøtte den kulisse, som vi bygger,” siger Morten Hansen.
Et fantastisk sammenhold
Og selvom Morten Hansen elsker, når festival er åben, og den tonstunge metal buldrer fra scenerne, så er det også helt fantastisk, når de frivillige går og bygger pladsen op inden.
“Vi får jo et fantastisk sammenhold herude,” siger han.
I de senere år er der kommet rigtig mange dygtige håndværkere til, forklarer Morten Hansen.
“Mange, der kommer herud som frivillige, ender med at vende tilbage igen næste år. Der er også håndværksmestre, som har lukket deres firma ned i tre-fire dage, og så tager de deres lærlinge med herud.”
En af de håndværkere, som tilbringer 3-4 uger på betonen bag B&W-hallen, er Rasmus Jensen. Udlært tømrer, men arbejder nu som salgskonsulent i et byggemarked.
Han har blandt stået for at masseproducere borde og bænke-sæt til den legendariske Biergarten, hvor festen virkelig kan gå hårdt for sig.
“Folk hopper og danser på dem. Det går vildt for sig i Biergarten,” griner Rasmus Jensen.
Men han bygger ikke kun borde og bænke. Han er også med til at hjælpe pladsens kunstnere med at komme i mål med deres visioner.
“Vi har også gang i en masse andre forskellige konstruktioner, og får nogle kunstnere, der kan lave noget, der er lidt uden for normen,” siger han.
Arbejder til det sidste
Det kræver mange timer og flere uger at forvandle Refshaleøen til en metal-metropolis, og de sidste ting bliver altid klar i sidste øjeblik, fortæller Morten Hansen.
“Alle står og venter på døre, og vi står med sidste skrue. Okay, vi er klar, så det er lige til det sidste.”
Men det er det hele værd, når gæsterne vælter ind over pladsen, og festen går i gang.
“Vi bruger jo rigtig meget energi og mange ressourcer på at skabe den perfekte kulisse, som danner rammen om den fest i fire dage, hvor folk lader alt være ude,” siger Morten Hansen.